BallinaAKTUALEZbulime ShkencoreZbulohet Kurani, më i vogli në Shqipëri nga viti 1217 – FOTO

Zbulohet Kurani, më i vogli në Shqipëri nga viti 1217 – FOTO

 

Zbulohet Kurani, më i vogli në Shqipëri nga viti 1217 – FOTO

 

Një Kur’an që i përket viteve 1217 është gjetur në rrënojat e një ndërtese të vjetër në Krrabë të Tiranës, transmetojnë mediet në Tiranë. Ajo çfarë e bën më interesant këtë zbulim është fakti se Kurani është i përmasave shumë të vogla dhe është i pari i këtij lloji i gjetur në vendin tonë. Kur’ani është në një gjendje fizike të mirë dhe madje është ende funksional megjithëse daton që në vitin 1217. Kurani është i vendosur në një kuti prej llamarine në mesin e së cilës ka një lupë, që shërben për zmadhimin e shkronjave për t’i lexuar. Përmasat shumë të vogla të Kuranit që ka një gjatësi 2. 5 cm, gjerësi 2 cm dhe një trashësi 09 mm, bëjnë që ky Kur’an të jetë më i vogli i gjetur ndonjëherë në vendin tonë./shqipmedia/

 

 

  

 

 

Artikulli paraprak
Artikulli tjetër

Must Read